Chovateľská stanica Matusalem
Domov
O plemene

O plemene

Pôvod a história

Pôvod najväčšieho plemena psov vôbec, írskeho vlkodava je zahalený tajomstvom, pretože toto plemeno je staršie, než história krajiny, podľa ktorej je nazvaný. Faktom zostáva, že v prastarých keltských hradoch žili obrovské psy typu dnešného vlkodava, ktoré v kohútiku dosahovali výšku až 120 cm a používali sa na ochranu sídiel a na lov veľkých mäsožravcov (medveďov, vlkov). Vlastníctvo vlkodava boli vždy výsadou urodzených vrstiev a šľachticov . Psy boli často posielaní ako dary kráľovským rodinám do celej Európy a Škandinávie. Obrovský záujem a časté exporty do cudziny výrazne znížili chovateľskú základňu v samotnom Irsku, čo malo za následok takmer celkový zánik plemena. Preto bola v roku 1952 vydaná deklarácia zakazujúca vývoz tohto plemena z Irska. Po vyhubení veľkých mäsožravcov na britských ostrovoch stratil pôvodný mohutný pes svoj význam Zásluhou kapitána Grahama, ktorý roku 1860 začal s regeneráciou vlkodava zo zvyškov starých jedincov, blízkeho príbuzného škótskeho deerhounda a pásikavej dogy sa toto prastaré plemeno zachovalo až dodnes, len s menšími rozmermi a nárokmi.

Štandard:
Zaradenie FCI: skupina 10, sekcia 2
Krajina pôvodu: Írsko

Celkový výzor: Írsky vlkodav je mohutný pes, ale vôbec nie je ťažký ako doga, skôr pripomína škótskeho deerhounda, s ktorým má mnoho spoločného. Jeho zjav je harmonickým vyjadrením sily pri zachovaní symetrie tela, elegancie a pružnosti pohybov.

Výška a hmotnosť: Min pre psa je 79 cm a 54,5 kg, min. pre suku 71 cm a 45,5 kg. V súčasnosti je chovateľským cieľom aby suky dosahovali kohútikovú výšku cez 81 cm a psy cez 86 cm.

Hlava: Dlhá, pomerne štíhla, zužujúca sa k ňucháču. Lebka nie je príliš široká, sklon čela naznačený, čeľusť i sánka dlhé a silné. Ňucháč je čierny, hnedý je chybou.

Oči: Tmavé, svetlé sú chybou.

Ušnice: Malé, zložené a nesené ako u greyhounda.

Krk: Prostredne dlhý, bez voľnej kože tvoriacej záhyby.

Hrudník: Veľmi hlboký, so širokými prsiami.

Chrbát: Skôr dlhší, rovný, bedrá silné, mierne klenuté, zadok silný, brucho vtiahnuté.

Hrudníkové končatiny: Silné, rovné, ramená dobre priliehajúce k trupu.

Pánvové končatiny: Silné, s dobre vyvinutými dlhými svalmi.

Labky: Oválne, s dlhými, silne zovretými prstami, veľmi silnými a zahnutými pazúrmi, tmavej farby.

Chvost: Dlhý a hrubý, dobre osrstený, nesený v miernom oblúku dohora, čo najmenej skosený.

Srsť: Tvrdá a hrubá na tele, na nohách a na hlave, ale najviac medzi očami a naspodu papule.

Farba: Biela, plavá, červená, sivá, čierna, pásikovaná, často s tmavou maskou a kombinácie týchto farieb.

Skus: Nožnicový, kliešťový skus je prípustný

Chyby: Príliš ľahká alebo ťažká hlava, príliš klenutá čelová kosť, veľké ovisnuté ušnice, krátka šija, plný lalok, príliš úzka alebo široká hruď, sklesnutým, vpadnutý alebo príliš priamy zadok, prehnuté hrudníkové končatiny, roztiahnuté prsty, príliš zvlnený chvost, slabý zadok, nedostatočne vyvinuté svaly, veľmi krátke telo, ružové mihálnice, pysky a ňucháč inej farby než čiernej a veľmi svetlé oči.
Poznámka: Psy musia mať dve plne vyvinuté v miešku zostúpené varlata.
Skus : Ideálny je nožnicový, kliešťový je prípustný.